You are here: Home > Kwiaty doniczkowe, Kwiaty w domu, Poradnik ogrodnika > Azalia doniczkowa

Azalia doniczkowa

Azalia w mieszkaniu

W okresie jesiennym w kwiaciarniach możemy spotkać azalię doniczkową. Wielu ulega jej urokowi, nie mogąc oprzeć się zakupowi. Nie mniej jednak zanim ją kupimy, to poznajmy jej wymagania, które wcale nie są łatwe i zastanówmy się czy damy radę im sprostać.

 Przy zakupie azalii wybierajmy wyłącznie zdrowe rośliny bez oznak chorobowych. Wybierajmy te okazy, które mają dużą ilość pąków. Sprawdźmy podłoże dostępnych roślin, przede wszystkim stan jego wilgotności. Azali, z przesuszonym podłożem nie kupujmy, bo może nam się nie utrzymać. Roślina po przeniesieniu do domu, najprawdopodobniej zgubi kwiaty i liście.

Jak pielęgnować azalię?

Azalia jest wymagającą rośliną. W przypadku złych warunków i błędów przy pielęgnacji azalii doniczkowych, zaczną ją nękać choroby oraz szkodniki. Zasychanie oraz opadanie liści i kwiatów azalii może być spowodowane zarówno zbyt suchym podłożem, jak i zbyt wysoką temperaturą. Nadmiar wilgoci oraz przelanie rośliny też jej nie służą. Jeżeli nasza azalia jest mizerna, blada, nie rośnie i nie chce kwitnąć może to być oznaką niedostatków składników pokarmowych. Azalię trzeba nawozić.

Blade liście mogą być oznaką zbyt ciemnego stanowiska lub zbyt dużego poziomu wapnia. Te rośliny lubią jasne stanowiska ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Podlewać je należy wyłącznie miękką wodą. Czarnienie liści może wystąpić wtedy, gdy temperatura jest niższej aniżeli 10°C.

Z najczęstszych szkodników atakujących azalię należy wymienić przędziorki, których obecność rozpoznamy po żółtych plamach na liściach i charakterystycznej pajęczynce widocznej na spodzie liści.  Poza nimi mogą  pojawić się mszyce oraz  mączliki.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • azalja bonzaj

Leave a Reply