You are here: Home > Drzewko Bonsai, Kwiaty w domu, Poradnik ogrodnika > Bonsai – od czego zacząć?

Bonsai – od czego zacząć?

Na czym polega kształtowanie Bonsai?

W dużym skrócie można powiedzieć, że na dokładnej obserwacji przyrody. Tak jak artysta malarz przelewa swoje obserwacje na płótno przy pomocy pędzla i farb, tak artysta tworzący Bonsai również swoje wyniki obserwacji musi zawrzeć w swoim dziele, w tym wypadku roślinie wybranej na Bonsai. Jak każdy artysta, twórca bonsai decyduje jaka będzie końcowa forma dzieła. Artysta uprawiający sztukę bonsai musi się jednak wykazać o wiele większą cierpliwością niż inni artyści, bowiem to dzieło powstaje przez kilka, a nawet kilkanaście lat. To właśnie cierpliwość pozwala obserwować daną roślinę latami, poznać jej możliwości rozwoju. Te informacje są bardzo cenne, ponieważ później trzeba je jak najlepiej wykorzystać podczas formowania Bonsai. W ten sposób na przestrzeni stuleci powstały Bonsai o niemalże idealnych kształtach. W ten sposób wyróżniono style Bonsai. Wśród najbardziej znanych możemy wymienić:

 Styl wyprostowany nieregularny

 Styl ten skupia się przede wszystkim na kształtowaniu pnia. Głównym założeniem, a jednocześnie zadaniem mistrza jest uwypuklenie i podkreślenie załamań jaki pień posiada.

 Styl wyprostowany regularny

 Cechą charakterystyczną jest tutaj wyprostowany pień od podstawy, aż do wierzchołka, a część dolna drzewka powinna być całkowicie pozbawiona konarów.

 Styl miotlasty

 Najodpowiedniejsze będzie do tego drzewko liściaste. Drzewko iglaste nie specjalnie się do tego nadaje. Korona drzewa musi mieć kształt kuli osadzonej na krótkim pniu.

 Styl kaskadowy

 Styl kaskadowy charakteryzuje się tym, że cała sylwetka rośliny jest przechylona w donicy ku dołowi. Sprawia wrażenie jakby wiał silny wiatr.

 Grupy drzew oraz lasy

 To dość efektowny styl polegający na tym, że w jednej donicy znajduje się kilka drzewek. Ważne jest to, aby były to drzewka tego samego gatunku, ponieważ każdy gatunek ma swoje określone wymagania.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • bonsai od czego zacząć
  • bonsai w skrocie
  • drzewko bonsai kolorowanka
  • na czym polega bonsai
  • ogrõd bonzaj

Tags: , , , , ,

Leave a Reply