You are here: Home > kwiaty letnie, Pasieka, Poradnik ogrodnika > Co lubią pszczoły?

Co lubią pszczoły?

Chaber bławatek

Centaurea Oyanus jest rośliną roczną. Zdarza się, że przezimuje w cieplejszych rejonach kraju i dlatego też zaliczana bywa również do roślin dwuletnich. W zależności od warunków glebowych dorasta do 20-80 cm wysokości łodygi. Jego liście są zróżnicowane. W górnej części są równowąskie, a w dolnej pierzastodzielne, w całości pokrywa je niewielki wełnisty puch. Koszyczki kwiatowe umieszczone na szczycie łodyg wyróżnia ewidentnie intensywna niebieska barwa. Rurki kielichów kwiatowych są kształtu lejkowatego.

Gdzie rośnie chaber?

Chaber bławatek najczęściej można spotkać w zbożach ozimych, szczególnie w życie, choć czasem pojawia się również w pszenicy ozimej, którą przerasta. Najlepszą ziemią dla tegoż chabra jest podłoże o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Kwitnie od końca maja, aż do koszenia zbóż. Rurki korony kwiatowej są tak zbudowane, że nektar jest w pełni dostępny dla każdej rasy i odmiany pszczół. Ciekawostką jest fakt, iż chaber bławatek jako jedna z niewielu roślin posiada nektarniki poza kwiatowe występujące w płatkach okrywy koszyczka kwiatowego. W pierwszej fazie kwitnienia nektaru dla pszczół dostarczają właśnie owe nektarniki będące najwyżej, w okółku listków okrywy. Pszczoły dostają się po ów nektar wchodząc pod okółek zewnętrznych kwiatów o lejkowatym kształcie. Po przekwitnięciu głównego koszyczka kwiatowego, gdy zaczyna się w nim proces tworzenia wnętrza owoców uaktywniają się nektarniki w środkowej części okółka listków okrywy. Dzięki tej szczególnej budowie, chaber daje pszczołom etapowo a jednocześnie ciągle możliwość pobierania nektaru.

Miód chabrowy

Chaber bławatek dostarcza także pszczołom znacznych ilości pyłku widocznego dla człowieka jako białawe do lekko kremowych obnóży. Miód z towarowego zbioru nektaru z bławatka ma kolor żółto-bursztynowy z zielonkawym odcieniem a po procesie krystalizacji jest mocno żółty i posiada wyczuwalną nutą migdałowego aromatu. W smaku można wyczuć lekką goryczkę. Występuje na dużych przestrzeniach, a więc na szczególnie niepryskanych łanach zboża potrafi dać towarową ilość miodu, która kształtuje się na poziomie 90 kg/ha (z gęsto przerośniętego chabrem zboża).

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • kolorowanka pszczoa
  • co lubią pszczoły
  • kwiaty dla pszczol
  • kwiaty- nektar kolorowanka
  • letnie kwiaty - pszczoły
  • www co lubia pszczoly pl

Tags: , , ,

Leave a Reply