You are here: Home > Kwiaty doniczkowe, Kwiaty na balkon, Kwiaty w domu, Ogród, Poradnik ogrodnika > Domowe cytryny

Domowe cytryny

 

Odpowiednia pielęgnacja

Coraz częściej cytrusy można spotkać w mieszkaniach. Nie zawsze jednak wiadomo, jak się z nimi obchodzić. Czasami mały niepozorny błąd może drzewku zaszkodzić, tak że już nie zaszczyci nas swoimi owocami.

Czy przycinać cytrusy?

Tak. Trzeba to jednak zrobić o odpowiedniej porze roku. Idealna jest do tego wiosna. Przycinamy tylko te najdłuższe gałązki. Przy silniejszym cięciu można formować korony cytrusów w gęste kule.

Cytrusy i szkodniki

Największy wrogiem cytrusów hodowanych w mieszkaniu są przędziorki. Jeśli na roślinie pojawią się żółte plamy na liściach od spodu to znak, że cytrusa zaatakowały właśnie te szkodniki. Jeśli nasz cytrus jest niewielkiego rozmiaru, to przędziorki łatwo zwalczyć. Liście można delikatnie przemyć przegotowaną wodą z Ludwikiem. Następnie liście należy obficie spłukać. Zabieg ten możemy już profilaktycznie wykonać po zakupie cytrusa i przyniesieniu go do domu.

Jeśli mamy większego cytrusa w mieszkaniu, to niestety musimy zastosować środki chemiczne. Może to być np. Pyranica, gdyż jest bardzo skuteczna – wystarczy jeden oprysk. Niestety ma on jedną wadę: sprzedawany jest w bardzo dużych opakowaniach. Pyranicę można zastąpić środkiem o nazwie Vertimec. Oprysk należy wówczas wykonać 2-3 razy co 10 dni. Owoce można spożywać po 3 dniach od oprysku.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • bonsai z cytryny
  • drzewka cytrusowe przesadzanie i przycinanie
  • przycinanie cytrusów

Tags: , , , , ,

Leave a Reply