You are here: Home > Kwiaty jesienne, Ogród, Poradnik ogrodnika > Jesienne porządki

Jesienne porządki

Co robić w ogrodzie jesienią?

klonDo końca września możemy jeszcze przesadzać rośliny iglaste i zimozielone. Zabieg ten możemy wykonać z powodzeniem, gdyż zakończyły już one roczny przyrost i całą energię mogą spożytkować na ukorzenienie się przed przyjściem zimy. W przeciwieństwie do okresu wczesnowiosennego, rośliny teraz przesadzone nie będą narażone na silne działanie wysuszającego słońca i okresy bez kropli deszczu. Musimy tylko postarać się wykopać roślinę z możliwie dużą bryłą korzeniową, a potem ostrożnie, aby ziemia wokół korzeni nie osypywała się przenieść ją na nowe miejsce. Roślinę starajmy się posadzić na tej samej głębokości, na jakiej rosła w swoim poprzednim miejscu. Oczywiście na koniec obficie podlewamy, a ziemię wokół rośliny warto wy ściółkować warstwą kory. Zanim nadejdą mrozy dbajmy o odpowiednią wilgotność gleby wokół przesadzonej rośliny. Rośliny, które przechodzą okres spoczynku zimą możemy przesadzić dopiero wtedy, kiedy zrzucą liście. Jesień to także najlepszy okres na przesadzanie i dzielenie kęp mocno rozrośniętych bylin.

 

Okazały ogród

 

Od sierpnia do października rozwijają się różowe kwiaty rozchodnika okazałego, które wabią motyle. Jesienią dodaje kolorów w zamierającym ogrodzie. Warto ją sadzić, gdyż jest to roślina bez wymagań – rośnie dobrze nawet w piaszczystej i suchej glebie.
Tworzy kępy o wysokości 40-60 cm. Latem ozdobą są jego mięsiste seledynowe liście.  Możemy je pozostawić także po zaschnięciu, bo zimą przysypane szronem lub śniegiem będą się prezentowały całkiem nieźle. Podobny do rozchodnika okazałego jest rozchodnik karpacki oraz wielki. Rośnie również w naszym kraju, a charakteryzuje się kremowymi kwiatami. Rośnie między innymi na wapiennych zboczach Pogórza i Pienin, a jego młode pędy i liście były wykorzystywane kiedyś w ludowej kuchni do przygotowywania sałatek.

Tags: , , ,

Leave a Reply