You are here: Home > Kwiaty doniczkowe, Kwiaty na balkon, Kwiaty w domu, Poradnik ogrodnika > Kalanchoe w mieszkaniu

Kalanchoe w mieszkaniu

Kalanchoe

Kalanchoe to bardzo ozdobne rośliny. Utarła się opinia, że są mało wymagające. Jeśli jednak poświęcimy im mało czasu, to też nie będą kwitnącymi okazami. Są to rośliny przede wszystkim światłolubne. Niestety, wyjątkowo światłolubnym gatunkom nawet na parapecie południowych okien brakuje zimą światła, szybko się wyciągają i tracą barwne wzory na liściach.

Obsypane kolorowymi kwiatami różnorodne gatunki i odmiany kalanchoe (najczęściej K. Blossfeldiana), które przez cały rok kupujemy w kwiaciarniach, ogrodnicy przygotowują w szklarniach odpowiednio sterując oświetleniem. Jeśli wybierzemy roślinę, na której pąki dopiero zaczynają się rozwijać, będzie kolorowa przez prawie dwa miesiące. Ogrodnicy zwykle traktują kwitnące kalanchoe jako rośliny jednego sezonu, jednak niektóre odmiany w mieszkaniach ładnie rosną nawet przez kilka lat. Można też sprawić, by ponownie zakwitły. W tym celu wystarczy w okresie krótkich dni przez 6-8 tygodni przed zapaleniem światła regularnie osłaniać je kołpakiem z czarnego papieru lub schować je za grubą kotarą. Kwiatów nie będzie jednak tak dużo jak na egzemplarzach prosto ze szklarni.

Kalanchoe – wymagania

Jeśli chodzi o podłoże. To kalanchoe wystarcza standardowa ziemia do kwiatów o pH 6,1-6,7. Rośliny te dokarmiamy raz w miesiącu i tylko w okresie ich intensywnego wzrostu tzn. od marca do października. Najbardziej odpowiada im zawierający mało azotu nawóz dla sukulentów. Kalanchoe lubią mieć stale lekko wilgotne podłoże. Zimą kiedy roślina nie kwitnie jej podlewanie należy ograniczyć, tak by górna warstwa ziemi lekko przeschła. Roślina wówczas przestaje rosnąć i nie wyciąga się z powodu braku światła. Obserwujmy ją bacznie, bowiem lekkie marszczenie się liści będzie sygnałem, że brakuje jej wilgoci.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • rośliny światłolubne doniczkowe
  • gazetka kaufland
  • kwiaty doniczkowe światłolubne
  • kwiaty ozdobne nie wymagające światła

Tags: , ,

Leave a Reply