You are here: Home > Kwiaty doniczkowe, kwiaty letnie, Kwiaty na balkon, Kwiaty w domu > Lobelia – błękit w ogrodzie

Lobelia – błękit w ogrodzie

Lobelia

lobeliaLobelia przylądkowa (łac. Lobelia erinus), inaczej zwana stroiczką, to roślina jednoroczna. T niewielka roślina pochodzi z Afryki Południowej. Jej rozmiary zwykle nie przekraczają 10–25 cm wysokości. Cienkie, gładkie i silnie rozgałęzione pędy płożą się lub zwisają ze skrzynek. Jej liście są małe, lancetowate, lekko błyszczące, a Kwiaty są drobne, osadzone na szczytach pędów. W zależności od odmiany kwiaty możemy spotkać w kolorze białym, różowym (do purpurowego), fioletowym lub niebieskim w różnych odcieniach. W zależności od siły wzrostu i pokroju odmiany lobelii dzieli się na 3 grupy: silnie rosnące niskie i zwarte, ktore mają 20–25 cm wysokości, niskie i zwarte to tzw. compacta oraz pumila oraz lobelie o pędach zwisających tzw. pendula.

 

Jakie wymagania ma lobelia?

Kwiaty Lobelii możemy możemy podziwiać już od początku czerwca do późnej jesieni. Od początku kwitnienia należy ją zasilać nawozem, najlepiej płynnym, przeznaczonym do roślin kwitnących.

Lobelia jest popularną rośliną chętnie sadzoną w donicach, misach, skrzynkach balkonowych. Na zewnątrz wystawia się ją po 15 maja. Ważne jest aby minęło niebezpieczeństwo przymrozków. Jeśli przekwitające i podsychające rośliny w sierpniu przytniemy, to roślina zakwitnie powtórnie.
Lobelia lubi słoneczne stanowiska. Roślina traci swoje walory, kwiaty ulegają zniszczeniu gdy opady utrzymują się przez dłuższy czas. Podłoże, w którym rośnie lobelia nigdy nie powinno być suche ale niewskazane jest tez przelanie rośliny. Gdy sadzimy ją w doniczkach warto pomyśleć o drenażu.

Tags: , ,

Leave a Reply