You are here: Home > Kwiaty doniczkowe, kwiaty letnie, Kwiaty na balkon, Kwiaty w domu, Ogród, Poradnik ogrodnika > Magia kolorów

Magia kolorów

Celozje

Celozja to ciepłolubna roślina. W naturalnym środowisku występuje dziko w Afryce i ciepłych regionach Azji. Celozje, jak na większość roślin jednorocznych lubią glebę żyzną i bogatą w próchnicę. Dobrze będą się czuły gdy zapewnimy jej słoneczne stanowiska. W trakcie uprawy należy je oszczędnie podlewać gdyż nie lubią nadmiaru wody. Warto przynajmniej raz na miesiąc zasilać je płynnymi nawozami.

Celozje rozmnaża się z nasion, wysiewanych od lutego do kwietnia do skrzynek ustawionych w szklarni lub ciepłym inspekcie. Młode siewki wymagają troskliwej pielęgnacji i dobrego nasłonecznienia, a starsze rośliny przed wysadzeniem na miejsce stałe muszą być zahartowane, dlatego trudno wyhodować je samemu. Aby uniknąć tych wszystkich kłopotów, najlepiej kupić gotowe sadzonki. Te ciepłolubne rośliny można wsadzić do gruntu dopiero pod koniec maja, kiedy chłodniejsze dni już za nami.

Gdzie posadzić celozje?

Ponieważ Celozje w zależności od gatunku osiągają rożne rozmiary, ich przeznaczenie też może być wielorakie. W naszym klimacie osiągają od 20 do 100 cm wysokości, a więc te większe możemy posadzić przy ogrodzeniu, a te mniejsze na obwódkach lub przy małych płotach. Biały płot plastikowy doskonale będzie kontrastował z kolorowymi celozjami.

Celozje są niekiedy atakowane przez wciornastki, a także choroby grzybowe – szarą pleśń i mączniaka prawdziwego. Można je zwalczać środkami chemicznymi, jednak w małych ogródkach przydomowych najlepiej po prostu usunąć porażone rośliny.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • celozja
  • pielęgnacja celozji
  • bonsai kwitnące
  • celozja sadzonki
  • kwiat celozja w domu
  • kwiaty letnie jednoroczne

Tags: , , , ,

Leave a Reply