You are here: Home > Cebulki kwiatów, Drzewko Bonsai, Kwiaty na balkon, Kwiaty w domu, kwiaty wiosenne, Ogród > Narcyz – sposób na wiosnę!

Narcyz – sposób na wiosnę!

Narcyz obudzi wiosnę!

Narcyzy to kwiaty cebulowe. Kiedy przychodzi czas na ich wsadzenie to na plan pierwszy wysuwają się tulipany i trochę o nich zapominamy, a tymczasem oba te gatunki wspaniale się uzupełniają i tworzą ze sobą bardzo ciekawe kompozycje z kwiatów wiosennych. Ponieważ coraz rzadziej można je spotkać, postanowiliśmy je trochę przypomnieć i przybliżyć, zwłaszcza, że pula odmian i gatunków jest spora. Odnotowano bowiem, aż 15 tys. odmian. Żonkile kwitną zwykle od marca do maja, wraz z innymi kwiatami wiosennymi np. szafirkami i tulipanami.

Skąd do nas przywędrowały?

Ich naturalne środowisko to okolice Basenu Morza Śródziemnego. Ich nazwa pewnie powstała z uwagi na dość intensywny zapach jaki wydzielają, bowiem słowo narcyz wywodzi się z języka greckiego, gdzie słowo narkissos znaczy usypiać. Narcyzy pochodzą z rodziny amarylkowatych. Jeśli chcemy cieszyć się nim w ogrodzie wiosną, to musimy posadzić go już zimą.

Narcyz kojarzy się z barwą żółtą, choć typowym gatunkiem jest narcyz biały. Żonkile, bo tak niekiedy również są nazywane, możemy spotkać w kolorze pomarańczowym, łososiowym lub z odcieniami różu. Najbardziej okazałe są Narcyzy trąbkowe, mają one trąbki dłuższe niż tzw. przykoronek.

Narcyzy możemy hodować również w domu, ponieważ te rośliny cebulowe nadają się również do sadzenia w doniczkach, gazonach, skrzynkach balkonowy. Żonkile nadają się też na kwiaty cięte. Przyozdobią każdy stół w domu i parapet. Do wazonu nie należy wkładać ich razem z innymi kwiatami, ponieważ wydzielają dość charakterystyczny lepki sok, który przyspiesza więdnięcie innych kwiatów ciętych.

Sadzenie

Narcyzy nie mają większych wymagań co do gleby, jednak wolą glebę lekką przepuszczalną o odczynie obojętnym. Cebulki narcyzów sadzimy na przełomie sierpnia i września. Lubią stanowisko słoneczne, ewentualnie pół cieniste. Cebule sadzimy na głębokość 10cm. Cebule narcyzów dość długo się ukorzeniają, więc nie należy ich przesadzać częściej niż raz na 3-4 lata, dzieląc kępy na pół i przesadzając część, na inne miejsce.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • biały wiosenny kwiat
  • kwiat narcyzu
  • obrazki Narcyz
  • roslina swetia uprawa
  • kwiaty cebulowe narcyzy
  • narcyz sadzenie
  • narcyz zdjęcia
  • narcyz-cebule
  • wiosenne kwiaty w wazonie kolorowanka

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply