You are here: Home > Kwiaty doniczkowe, kwiaty letnie, Kwiaty na balkon, Kwiaty w domu, Poradnik ogrodnika > Niecierpki

Niecierpki

Niecierpki – duży wybór

Jeśli chodzi o niecierpki, to wielkość tych roślin jest zróżnicowana: od karłowych (np. z serii Fiesta Ole), osiągających zaledwie około 15 cm wysokości, po niektóre serie niecierpka nowogwinejskiego dorastające nawet do 40-50 cm. Te najnowsze odmiany mają zwarty pokrój i dobrze się krzewią.

W domu i na dworze

 Niecierpki na balkon można zwykle nabyć pod koniec maja. Jeśli ktoś jednak już w lutym wypatrzy ciekawy okaz, może go śmiało kupić. Do najpopularniejszych należą takie gatunki jak: niecierpek sułtański, czyli Wallera (Impatiens walleriana), nowogwinejski (I. nova-guinea) oraz niecierpek mieszańcowy określany jako Impatiens velvetea z powodzeniem rosną w domu w miejscach dobrze oświetlonych światłem rozproszonym. Te same rośliny mogą w letnim sezonie zdobić balkon lub taras. Wymienione gatunki najlepiej się rozrastają i kwitną w miejscach lekko osłoniętych od słońca. W głębszym cieniu bez problemu poradzi sobie tylko niecierpek nowogwinejski. Producenci starają się uzyskać także odmiany, które dobrze znoszą upały i nie ulegają poparzeniom w pełnym słońcu. Do takich należą serie niecierpka nowogwinejskiego: Kokomo oraz Super Goal.

Niecierpki na rabatach, potrafią stworzyć kwietne łąki. W ogrodzie oprócz sułtańskiego i nowogwinejskiego możemy uprawiać niecierpka balsamina oraz gruczołkowatego. Dwa ostatnie odznaczają się pokaźną wysokością, bowiem ich rozmiary to 60-100 cm.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • niecierpek sułtański
  • niecierpek kokomo
  • niecierpek odmiany
  • niecierpek super goal
  • niecierpek mieszańcowy
  • niecierpek nowogwinejski super goal

Tags: , ,

Leave a Reply