You are here: Home > Ogród, Pnącza > Pnącza – jakie mają wymagania?

Pnącza – jakie mają wymagania?

Pnącza trwałe sadzimy tak samo jak krzewy i o tej samej porze, tzn. jesienią. Wiosną natomiast sadzimy tylko gatunki wrażliwe, np. wielkokwiatowe odmiany powojników, glicynie, wiciokrzewy. Dla roślin, które mają piąć się po ścianach domu, nieco staranniej przygotowujemy dołki, gdyż gleba pod murami jest zwykle uboga, pełna gruzu i zaskorupiała. Dołki te robimy możliwie jak najbardziej obszerne (przynajmniej 60 x 60 x 60 cm), w odległości 30 cm od muru, a jałową ziemię wybieramy i zastępujemy ją ziemią żyzną zakupioną w sklepie ogrodniczym.

Pnącza samoczepne (np. winobluszcz trójklapowy Veitche’a) po posadzeniu przytwierdzamy za pomocą sznurka lub drutu i gwoździ do obiektu, który mają okrywać, aby nie rozłożyły się na ziemi. Gdy tylko przylgami uchwycą się ściany, dalsza pomoc jest zbyteczna.

Pnącza w ogrodzie

Rośliny wijące się i pnące przy pomocy wąsów lub ogonków liściowych (glicynia, wiciokrzew, powojnik, winorośl pachnąca) także początkowo przywiązujemy do podpory w jednym lub dwóch miejscach. Wyjątkowo efektownie wyglądają te pnącza, które w okresie letnim mają kwiaty.

Jakie wymagania mają pnącza zimą?

Pnącza wrażliwe na mróz (glicynia, powojnik Jackmana) w północnej części kraju warto okryć na zimę matami, bez odczepiania od podpory. Innym pnączom wystarczy usypanie nad korzeniami kopczyka z ziemi w pierwszych latach po posadzeniu, Pnącza wymagające żyznej gleby warto co rok wyściółkować obornikiem lub podlać roztworem mieszanki nawozowej.

Czy przyciąć pnącze?

Pnączy zasadniczo nie przycinamy, aby nie psuć naturalnego, wiotkiego pokroju. Jeżeli pędy zbyt cieniują, np. taras lub okno, odsuwamy je na boki i podwiązujemy. Pędy stare, suche lub zniszczone należy usunąć wczesną wiosną, wycinając je u nasady.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • kolorowanki wielkanocne pnace kwiaty
  • pnacza do gazonow

Tags: ,

Leave a Reply