You are here: Home > Kwiaty na balkon, Kwiaty w domu, Poradnik ogrodnika > Pokrzywiec

Pokrzywiec

A może pokrzywiec?

Pokrzywce z reguły słyną z efektownego kwitnienia, a niektóre zachwycają barwnymi liśćmi. Choć nie ma on nic wspólnego z pokrzywą to nazwa zarówno polska i łacińska sugerują taki związek. Podobieństwa z pokrzywą możemy się doszukać tylko jeśli chodzi o kształt liści.

Pokrzywiec jest miły w dotyku i nie parzy. Zarówno liście i kwiaty nie robią krzywdy. Latem może ozdobić taras a zimą mieszkanie. Jest to niezwykle ważne gdyż pokrzywiec pochodzi z regionów tropikalnych i nie wytrzymałby chłodu w naszym klimacie gdybyśmy go zostawili na zewnątrz.

 Pokrzywiec – jaki gatunek wybrać?

Wśród pokrzywców mamy do wyboru trzy gatunki, które posiadają swoje cechy charakterystyczne i dzięki temu łatwo je poznać.

 Pokrzywiec szorstkowłosy (Acalypha hispida) posiada bardzo długie czerwone kwiaty, które dochodzą nawet do 30 cm. Liście są ciemnozielone, ząbkowane, które bardzo dobrze kontrastują z całością rośliny. W mieszkaniu rośnie powoli, nie więcej niż kilka cm rocznie.

 Pokrzywiec (A. Hispaniolae) ma krótsze kwiatostany, które dochodzą do 3cm. Kształtem przypominają wierzbowe kotki w kolorze intensywnie czerwonym. Liście są również mniejsze niż u pokrzywca szorstkowłosego, za to jest ich więcej. Pokrzywiec hiszpański najładniej prezentuje się w koszu wiklinowym lub wiszącym pojemniku.

Oba gatunki kwitną obficie przez cale lato.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • pokrzywiec hiszpański
  • pokrzywiec
  • pokrzywiec acalypha sadzonki

Tags: ,

Leave a Reply