You are here: Home > kwiaty wiosenne, Ogród, Poradnik ogrodnika > Psi Ząb

Psi Ząb

Wiosenne kwiaty

 

Psi ząb to niewielka roślina cebulowa, ale w ogrodzie wygląda co najmniej nietuzinkowo. Należy do rodziny liliowatych i obejmuje ok. 30 gatunków. Jej naturalne środowisko to Ameryka Północna, północne Chiny oraz Kazachstan i Rosja (część azjatycka), czyli miejsca gdzie jest nieco chłodniej.

Psi ząb posiada ciekawy kształt cebul, a ich kształt rzeczywiście przypomina z wyglądu psi ząb. Rozmiary jakie osiąga w zależności od gatunku to ok. 20 cm. Tworzy rozety, a kwiatki występują najczęściej w kolorze fioletowym, aczkolwiek coraz częściej w sklepach z cebulami kwiatowymi możemy spotkać odmiany cebul o kwiatach żółtych lub białych.

Na łodydze o wysokości 25cm zawieszone są kwiaty charakterystycznie odwinięte ku górze. Różne gatunki kwitną o rożnych porach roku, w kwietniu, maju lub czerwcu. Co ciekawe, im temperatura niższa tym kwiaty utrzymują dłużej się. Liście również są ozdobne, kształt mają szeroki i jajowaty o długości ok. 15cm. Podobnie jak liście czosnku ozdobnego zamierają w kilka tygodni po przekwitnięciu rośliny. Liście mają ciekawy marmurkowy wzór w kolorze brunatno-czerwonym. Cała cebula jest pokryta łuską. Jeśli chcemy rozmnożyć tą roślinę, to należy do tego celu wykorzystać małe cebulki przybyszowe, które pojawiają się po każdym sezonie.

Jakie ma wymagania?

Psi Ząb lubi cień lub lekki półcień. Jeśli mamy zacieniony kawałek ogrodu, to dobrym pomysłem  jest posadzenie tam  właśnie Psiego zębu. Można go posadzić  pod drzewami lub większymi krzewami, ponieważ na pewno będą się dobrze tam czuły. Psie zęby mają nietypowy kształt i wyglądają w ogrodzie bardzo ładnie, pod warunkiem że posadzimy je w większej grupie.

Cebulki Psiego zęba można posadzić również w pojemnikach, skrzynkach, gazonach, na balkonach lub tarasach ale trzeba pamiętać o tym, że nie lubią słońca. Psi Ząb źle znosi przesadzanie.

Najbardziej okazałe Gatunki to:

– Erythronium dens – canis (Liliowy)
– Erythronium Pogoda
– Erythronium Kondo
– Erythronium Snow Flake

Nawożenie
Co roku w okresie jesiennym należy roślinę zasilić. W tym celu można roślinę podsypać popiołem drzewnym np. z kominka lub popiołem z węgla brunatnego. Można również podsypać pod rośliny trochę węgla brunatnego, który doskonale sprawdza się jako nawóz. Jeśli zdecydujemy się na nawóz sztuczny to, na wiosnę należy użyć nawozu wieloskładnikowego bogatego w fosfor i potas.

Tags: , , , ,

Leave a Reply