You are here: Home > kwiaty letnie, Kwiaty na balkon, Ogród, Poradnik ogrodnika > Słoneczne aksamitki

Słoneczne aksamitki

Aksamitki w nowej odsłonie

 Ogród pełen słońca to ogród pełen aksamitek. Choć wszystkie są do siebie w pewien sposób podobny, to jak się przyjrzymy kilku odmianom, to jednak się od siebie różnią. Ich ciepły odcień, od jasnożółtego do ciemnego brązu sprawiają, że już z daleka rzucają się w oczy. Kwiatki tworzące kwiatostan to koszyczki. Aksamitki potrafią spełnić wiele ról w ogrodzie. Nadają się na obwódki, na rabatki, doskonale też rosną przy płocie i ścieżkach.

Aksamitki – Trzy siostry

Najbardziej popularna jest aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula), która osiąga wysokość ok. 20-60 cm. Jej koszyczki mają średnicę ok. 2-4cm, a liście są ciemno-zielone. Coraz częściej w sklepach pojawiają się jej nowe serie: ‚Jumbo’, ‚Anton’, ‚Safari’ mają frezowane brzegi oraz dwubarwne płatki.

Aksamitka wąskolistna (T. tenuifolia) ma małe koszyczki o średnicy ok. 1,5 cm oraz drobne, mocno powcinane liście. Odmiana ‚Lulu’ potrafi tworzyć szerokie poduchy o wysokości ok.30 cm.

Aksamitna wyniosła (T. erecta) tworzy bardzo okazałe koszyczki. Do niedawna cechował ją dość duży wzrost, ale hodowcy postarali się o to, aby już tak mocno nie rosła w gorę i się nie pokładała. Nowe odmiany takie jak: ‚Moonstruck’, lub ‚Antiqua’ osiągają wysokość 25cm.

Jest jeszcze jedna rzadziej spotykana odmiana aksamitki – ‚Vanilla’, która ma kolor jasnokremowy i rośnie dość wysoko.

————————————————————————————————

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • nowe odmiany aksamitek
  • odmiany aksamitek

Tags: ,

Leave a Reply