You are here: Home > Kwiaty doniczkowe, kwiaty letnie, Kwiaty na balkon, Kwiaty w domu, Poradnik ogrodnika > Słoneczne kwiaty

Słoneczne kwiaty

Kwiaty lubiące słońce

Helipterum roseum to jednoroczna roślina, która osiąga wzrost do 60 cm. Jej inna nazwa to suchołuska. Pochodzi z Australii. Zakwita latem w 10 tygodni po wysiewie. Kwiaty są duże ok. kilku cm średnicy i wydzielają delikatny zapach.

Suchlin długo zachowuje barwę i dlatego świetnie nadaje się do suszenia. Uprawa jest łatwa. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do gruntu na przełomie marca i kwietnia. Suchlin glebę preferuje lekką i przepuszczalną. Lubi stanowiska nasłonecznione. Szkodniki raczej jej nie atakują, więc rzadko choruje.

Po ususzeniu można go wykorzystać do kompozycji z suchych bukietów. W naszym kraju spotyka się odmianę ‚Pierrot’ o białych łuskach i czarno-żółtym środku oraz ‚Paper Cascade’. Ta druga jest płożącą się rośliną często spotykaną na murkach i skalniakach . Kwiaty ma białe i kwitnie tak obficie, że trudno wręcz zobaczyć liście.

Roślinę na susz trzeba zebrać w odpowiednim momencie. Należy ściąć pędy z kwiatami wtedy, gdy pierwsze okółki kwiatków rurkowatych są rozwinięte. Jeśli zrobimy to później to odpadną kolorowe listki okrywy. Jeśli wcześniej, to kwiatki w ogóle się nie otworzą. Jeśli zależy nam na szerokiej gamie kolorystycznej suszu, to kwiatki możemy pofarbować.

Tags: , ,

Leave a Reply