You are here: Home > Kwiaty w domu, Pnącza, Poradnik ogrodnika > Wysiewanie i rozsada

Wysiewanie i rozsada

Czas wysiewów i rozsady

Zakup rozsady na balkon lub do ogrodu to często duży wydatek. Może więc warto przygotować ją
samodzielnie? Nie jest to trudne, więc nie powinno to sprawić kłopotu nawet ogrodnikom amatorom.

Zdecydowaną większość kwiatów wysiewa się wprost na rabaty do gruntu. Są jednak gatunki, które zakwitają późno, bowiem dopiero po kilkunastu tygodniach. Aby szybciej cieszyć oko ich urodą, najlepiej przygotować rozsady odpowiednio wcześniej.
Zasada jest taka, że w marcu i w kwietniu, wysiewa się nasiona roślin jednorocznych, a na przełomie wiosny i lata wysiewa się gatunki dwuletnie. Skrzynki lub doniczki z wysianymi roślinami można ustawić na okiennym parapecie w mieszkaniu, w tunelu foliowym, małej szklarni lub inspekcie.

Przygotowanie ziemi

Przed wysiewem nasion trzeba przygotować odpowiednie podłoże dla roślin. Zwykle jest to mieszanina torfu, piasku i ziemi liściowej albo torfu i piasku z dodatkiem mieszanki nawozowej, np. Azofoski w ilości 1-2 g na litr podłoża. Aby wschody były równe, należy pamiętać, aby wszystkie składniki dokładnie wymieszać.
W podłożu mogą znaleźć się szkodniki, chwasty itp., które mogą spowodować choroby nasion . Dlatego podłoże powinno się wcześniej odkazić. Najskuteczniej można to zrobić metodą termiczną. Nie jest to trudne i można taki zabieg wykonać również w warunkach domowych. Wystarczy ziemię włożyć do piekarnika rozgrzanego do 100–150°C i okrytą (np. folią aluminiową) i potrzymać tam przez godzinę. Zabieg ten należy wykonać 3-4 tygodnie przed wysiewem. W podłożu muszą zdążyć zasiedlić się pożyteczne drobnoustroje, potrzebne roślinom do wzrostu. Tak przygotowaną ziemię można wsypać do skrzyneczek, następnie lekko ugnieść i podlać.
Do tak przygotowanej ziemi nie pozostaje nam nic innego, jak wysiać nasiona.

Tags: , , , ,

Leave a Reply