You are here: Home > kwiaty letnie, Ogród, Poradnik ogrodnika > Zadbajmy o róże przed zimą

Zadbajmy o róże przed zimą

Okrywanie róż piennych

Wiele by można mówić na temat zabezpieczania róż piennych przed zimą. Nie mniej jednak doświadczeni ogrodnicy uważają, żę wszelkie maty słomiane, papier i włóknina nie są dobrym materiałem do ochrony róż piennych. Stosowanie tych rzeczy nieuchronnie powoduje przemarzanie. Najlepszym sposobem jest posadzenie róż pochyło, odgięcie i przywiązanie do palika, a kiedy nadejdzie jesień, przyginamy je bez problemu do ziemi i umieszczamy koronę róży we wcześniej wykopanym dołku, przysypując ziemią.

Inny sposób, na „cukierek” polega na owiązaniu korony pod spodem mocną tkaniną, nasypaniu w nią ziemi i zawiązaniu u góry. Tak aby całość wyglądała właśnie jak cukierek. Niestety cała konstrukcja jest dość ciężka, tak więc konieczne jest umieszczenie co najmniej dwóch palików i przywiązanie całości. Dodatkowo można owinąć wszystko słomianą matą. Pod „cukierkiem” można podsypać węglem brunatnym, który nie tylko będzie chronił korzenie ale zasilał róże w cenne składniki. Węgiel brunatny idealnie nadaje się pod róże ponieważ nie zakwasza ziemi, czego róże nie lubią. Nie należy tego zabiegu wykonywać przy zastosowaniu węgla kamiennego.

Zimowanie róż w donicach

Róże w donicach jesienią dokładnie oczyszczamy. Trzeba powyrywać chwasty z podłoża, poobrywać liście pozostałe po przymrozkach i najlepiej jest przenieść donice do chłodnego pomieszczenia. W pomieszczeniu temperatura powinna wynosić do 10 stopni. Jeśli róża ma jeszcze kwiaty to nie należy ich usuwać. Kwiaty mogą jeszcze zakwitnąć a potem niech róża przejdzie w stan spoczynku.

Zimowanie róż piennych uprawianych w donicach

Jeśli mamy miejsce w ogrodzie, to jednym ze sposobów jest wykopanie długiego i głębokiego rowu i ułożenie róży poziomo w rowie, a następnie przysypanie całości ziemią. W kwietniu różę odkopujemy i wyciągamy, ponownie ustawiając ją w pionie. Po zimie należy ją solidnie podlać. Jeśli nie mamy takiej możliwości, postępujmy jak z różami w donicach. Owinięcie róży matą słomianą, papierem lub bąbelkową folią jest zupełnie nieskuteczne.

  Jakie róże są najbardziej odporne na mróz?

Uszkodzeń spowodowanych działaniem mrozu można uniknąć, jeśli posadzimy wyłącznie odmiany róż odporne na mróz. Niektórzy ogrodnicy uważają, że, że krzewy o drobnych kwiatach są bardziej odporne niż wielkokwiatowe. Warto wybrać róże okrywowe, gdyż są dość odporne, a dzikich nie trzeba w ogóle okrywać. Niektóre róże pnące i stare odmiany także nie wymagają okrywania i radzą sobie podczas zimy dość dobrze.

Trafiłes na tę stronę szukając:

  • roze wegiel brunatny

Tags: ,

Leave a Reply